Čemu se tedy při péči o ni nejvíce věnovat, aby nám dlouho a dobře sloužila? Aby jejím provozem nedocházelo ke zvyšování výdajů za elektrickou energii? Máme několik tipů jak na to!
Vybereme jí vhodné místo
Správné umístění je základ. Důležitá je teplota v místnosti, každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu elektrické energie. Ideální je, pokud je teplota v místnosti okolo 20°C. Dál je potřeba zajistit, aby kolem ní byl dostatečný prostor. Především v její zadní části, je tudy odváděno nejvíce tepla. Je zde umístěn kompresor a kondenzátor. Od zdi by tedy měla stát minimálně ve vzdálenosti 10 centimetrů.
Pravidelně ji čistíme
I zde platí, že čistota je půl zdraví. Máme zde uloženy potraviny, tím pádem je to rizikový prostor pro šíření bakterií a plísní různého druhu. Vnitřní prostor alespoň jednou za měsíc umyjeme roztokem vody s octem. Také lze použít vodu s jedlou sodou. Potraviny balíme. Ideální je uložení do plastových krabiček. Při úklidu nezapomínáme ani na zadní část přístroje, kterou pravidelně vysáváme. Úklid nás chrání nejen před různými zdravotními problémy, ale i před zbytečnými ztrátami elektrické energie, které mohou být způsobeny nedovíráním špinavých dveří.
Nedáváme do ní horké jídlo a neotvíráme ji zbytečně
Jídlo vždy ukládáme do ledničky až po jeho zchladnutí na pokojovou teplotu. Horké pokrmy by navyšovaly vnitřní teplotu a opět by docházelo ke zbytečným ztrátám energie k jejímu snižování. Docházelo by také k nežádoucí tvorbě námrazy v důsledku zvýšení vlhkosti ve vnitřním prostoru. Zvyšování výdajů za elektrickou energii si také zajistíme zbytečně častým a dlouhým otevíráním dveří ledničky!
Kontrolujeme odmrazení
Většina přístrojů je dnes vybavena automatickým odmrazením. Přesto pravidelně kontrolujeme, zda v ledničce námraza nevzniká. Námraza vysoká tři milimetry může dle odborníků zvýšit spotřebu elektrické energie až o 80 procent!