Naši předkové dokázali v odvětví stavebnictví mistrovské kousky, vzpomeňme kupříkladu výstavbu hradů a zámků, ke se uplatnilo mnoho znalostí a dovedností i s primitivním nářadím a technologiemi. Pozemní stavitelství však zasáhlo i rodinné domy a u některých kamenných staveb můžeme zaznamenat i velmi důmyslné nápady. Jedním z nich jsou odvětrávací šachty uvnitř zdiva. S tímto fenoménem se můžete setkat například u starých domů vystavěných z opuky, fungovalo to tak, že jste mezi vnějším pláštěm budovy a vnitřní zdí ponechali cca 10 cm vzduchové mezery, která odváděla vlhkost od zdiva a zároveň přispívala k tepelné izolaci uvnitř domu. Lidé se pak v domě cítili lépe především v létě, kdy tam nebylo takové vedro, a v zimě nebylo nutné tolik topit a přinášelo to jistou finanční úsporu.
Na tomto či podobném principu staví svou slávu provětrávané fasády. Zhotovují se tak, že se ponechává vzduchová mezera mezi vnější fasádou budovy a jejím okrasným opláštěním například z obkladového kamene nebo ze dřeva, načež tu vzniká tzv. komínový efekt. Proudící vzduch odvádí od vnitřních prostor přebytečnou vlhkost, což mimo jiné vede ke snížení výskytu plísní či hnilobných procesů. Větrání je přirozený proces výměny vzduchové hmoty a je to rozhodně pozitivní jev, který přispívá u těchto staveb k lepšímu životnímu standardu.
Provětrávané fasády lze zhotovit u mnoha typů objektů. Můžeme například zmínit rodinné domy, rekreační nemovitosti, obchodní centra, úřady, kulturní stánky, sportovní haly a prostory provozoven služeb. Nejste tu omezeni velikostí stavby a v zásadě ani stavebním materiálem nebo lokalitou, kde se dotčený objekt nachází. Máte-li zájem o tuto technologii, vyplatí se kontaktovat odborníky, kteří s provětrávanými fasádami ze Zlína pracují již řadu let a mají za sebou jisté zkušenosti.