Nemůžete z domu nebo ze zahrady vyhnat hlodavce a začínáte pomalu propadat zoufalství? To nemusíte, řekneme vám, jak je vyhnat nebo zahubit.
Obtěžují vás hlodavci? Co na ně platí a jak je možné účinně se jich zbavit?
Hlodavci jsou v podstatě milí a roztomilí, tedy pokud si je začneme chovat doma jako svého mazlíčka. Koneckonců hlodavci patří mezi oblíbené domácí mazlíčky zejména dětí již dlouho. V případě, že se u nás ale objeví jako nezvaní hosté a přijdou nám jen škodit, nikdo z toho příliš radosti nemá. Je potřeba okamžitě zasáhnout, problém začít řešit a hlodavce zahnat nebo zahubit. Naštěstí existuje několik způsobů účinné deratizace.
Musíme se bát hlodavců?
Hlodavci nejenže škodí, ale jsou i nebezpeční. Mohou být totiž přenašeči nejrůznějších onemocnění, bát bychom se pak měli hlavně v případě, že s námi domácnost obývají malé děti nebo jiní domácí mazlíčci. Tedy kromě koček, které nám mohou být naopak užitečné, pokud se snažíme zbavit myší na zahradě. Především potkani a myši ale nemoci opravdu přenášet mohou, není tedy dobré jejich hubení odkládat. Že doma myši či potkany máte, pak poznáte velmi snadno, podle cestiček, podle trusu, nepříjemného zápachu nebo podle hluku. Napovědět vám mohou i okousané věci či spoušť ve spižírně. A co udělat jako první? Musíte zjistit, odkud se k vám vlastně dostali.
Co zabírá na jejich likvidaci?
Deratizace hlodavců může probíhat profesionálně, pustit se do toho ale můžete i sami. Obvykle platí, že není zase tolik obtížné zahnat či zahubit myši, s potkany vás ale čeká o něco složitější boj. Potkani totiž patří k inteligentním druhům hlodavců, navíc umějí být i agresivní, když se cítí v ohrožení. Na hlodavce platí vícero metod, je na vás, co zvolíte. Vždy by se jako první měli zacpat všechny otvory, kterými hlodavci do domácnosti mohou vstupovat, na tyto místa můžete nastražit i pachové pasti. Hlodavci nesnáší silné vůně, vadí jim heřmánek, hřebíček, levandule nebo třeba máta. K dostání jsou i speciální spreje, kterými se místa postříkají a hlodavci kvůli silnému pachu, místo opouštějí. Pro lidi pak tyto spreje nikterak nezavání, bát se toho nemusíte.
Fungují ale samozřejmě i různé pasti, nástrahy, jedy nebo ultrazvukové plašiče hlodavců. U jedů buďte obezřetní, musí být umístěny tam, kde se nedostanou malé děti nebo zvířata, pokud líčíte pasti, dobře si pamatujte, kam je dáváte, abyste na žádnou nezapomněli. Ultrazvukové plašiče jsou skvělé v tom, že hlodavce nehubí a nemusíte pak odstraňovat jejich mrtvé těla. Odhání je akustický zvuk, který ale lidé nebo jiné domácí zvířata nemají šanci zaslechnout.
Výskyt hlodavců nepodceňujte a s deratizací začněte raději co nejdříve.