Zajímavý průzkum se uskutečnil v souvislosti s přístupem na Internet u dětí v České republice. Průzkum prováděla společnost EU Kids Online a zúčastnilo se jí přes dva a půl tisíce dětí ve věkovém rozpětí 9 – 16 let.
V roce 2010 využívalo chytrý telefon k přístupu na Internet pouze 37 procent dětí. Je pravda, že v té době si teprve smartphony začaly razit cestu k nejmladším uživatelům, ovšem za 8 let se jejich počet ztrojnásobil, narostl až na 97 procent. V současné době prakticky každé dítě v tomto věku, které vlastní chytrý telefon, využívá přístup na Internet primárně právě z tohoto zařízení.
V průměru je každý čtvrtý z nich v online režimu více než čtyři hodiny každý den. Přibližně 85 % dětí hraje na chytrých telefonech hry, většinou online. 75 procent z nich sleduje různé filmy a videa a zhruba stejný počet je denně na sociálních sítích, nejvíce na Facebooku a Twitteru. Čtvrtina respondentů používá telefon pro přípravu do školy.
Bezpečnost dětí v ohrožení
Z průzkumu vyplývá, že naše ratolesti používají své chytré telefony k přístupu na Internet a neobtěžují se tolik s využíváním stolních počítačů nebo notebooků. V souvislosti s tím také dochází k tomu, že děti jsou na Internetu takřka bez omezení, rodiče je v jejich počínání nekontrolují, příliš s nimi nekomunikují a zároveň nemají přehled o jejich aktivitách.
Součástí uvedeného průzkumu byl i dotazník, s jakým obsahem se děti na celosvětové síti setkávají. Kromě sociálních sítí a otevřené komunikace prakticky s celým světem to byly i nežádoucí jevy. Téměř polovina uvedla, že sledovala různé formy násilí prezentované na zpravodajských serverech, ale i na soukromých webech, a čtvrtina z nich uvedla, že objevila zdroje, kde jsou popisovány různé způsoby sebevraždy. Třicet procent respondentů se setkalo s prezentací užívání drog a různými nenávistnými projevy.